Mogę śmiało napisać, że rzeka Bug ma bardzo duże znaczenie w moim życiu i ważne miejsce w sercu. Z wielu względów darzę ją niezwykłym sentymentem. W dużym stopniu to właśnie chęć odkrycia tej rzeki sprawiła, że przy tej okazji poznałem rejony jakże niesamowitego Podlasia. Pamiętam, że wszystko zaczęło się od podróży wzdłuż rzeki od Brańszyka do Broku. Następnie poznałem rejony od Mogielnicy aż do Janowa Podlaskiego i drugi brzeg od Niemirowa do Drohiczyna. Stale wzrastała we mnie chęć zobaczenia nowych miejsc. I dziś, po dwóch latach mogę powiedzieć z radością, że udało mi się w dużym stopniu ten cel zrealizować. Choć wiem też jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Ale to też jest dla mnie czymś pozytywnym. W każdym razie postanowiłem przygotować wpis o 10. moich ulubionych miejscach nad Bugiem. Przedstawiam je w kolejności alfabetycznej prezentując fotografie z danego miejsca, które znalazło się w tym zestawieniu.
1. Drogoszewo
Miejscowość, która znajduje się w województwie mazowieckim w powiecie wyszkowskim. Znajduje się tu starorzecze Bugu. To co najbardziej mnie urzeka w tym miejscu, to drewniane pychówki oraz przyroda. Miałem również przyjemność poznać przemiłych ludzi z tej wsi, którzy zawsze ilekroć pojawiam się w tym miejscu udostępniają dla mnie swoje prywatne tereny, abym miał jak najlepszą miejscówkę do fotografowania. Zaproponowali również, aby taką pychówką popłynął kiedyś z nimi w miejsca niedostępne turystom. Pozostaję z nadzieją, że kiedyś będę mógł z tej opcji skorzystać.
2. Drohiczyn
Historyczna stolica Podlasia, o której można byłoby napisać odrębny wpis. Dla mnie wyjątkowe miejsce przede wszystkim ze względu na Górę Zamkową, z której widok na rzekę jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych. Lubię powracać w to miejsce, skąd jest też już niedaleko do Grabarki.
3. Gnojno
Widok ze skarpy szczególnie podczas wschodu słońca jest niesamowity! Można obserwować jak wstaje nowy dzień… i chłonąć to, co daje przyroda w tym miejscu.
4. Kamieńczyk
Wieś w której rzeka Liwiec łączy się z rzeką Bug. Mam do niej kilkanaście kilometrów więc często fotografuję w tym miejscu. Osobiście najbardziej lubię porę wschodów słońca w Kamieńczyku kiedy to często poranne mgły nad rzeką tworzą świetny klimat.
5. Kuligów
Kolejny „przedstawiciel” gminy Dąbrówka. Miejsce, które cenię szczególnie ze względu na walory przyrodnicze – wyjątkowo wiosną, kiedy to rozlewiska rzeki tworzą przepiękne obrazy. Ponadto można w tej miejscowości zobaczyć wiele gatunków ptaków, co też jest jej atutem. Jest w tym miejscu jakiś niezwykły spokój.
6. Mogielnica
Dla mnie miejsce roku 2017 jeśli chodzi o rzekę Bug. Widziałem tam przepiękne wschody słońca i jeden szczególny, kiedy to mgły stworzyły przepiękny nadbużański krajobraz. Wówczas zupełnie się tego nie spodziewałem, bo prognoza pogody nie była optymistyczna. O ile w miejscowości Mierzwice-Kolonia symbolem miejsca jest most, o tyle z Mogielnicą najbardziej kojarzy mi się drewniana, niebieska łódka.
7. Neple
Wieś położona w województwie lubelskim. Darzę to miejsce dużym sentymentem, ponieważ spontanicznie obserwowałem tam zachód słońca i zachwycony widokiem postanowiłem pozostać nad Bugiem aż do wschodu.
8. Popowo-Parcele
Ta miejscowość powiatu wyszkowskiego może śmiało aspirować do jednej z ciekawszych, którą poznałem bardziej w tym roku. Udało mi się wybrać w to miejsce kilka razy na wschód słońca i przyznam, że są one zjawiskowe. Zapewne również ze względu na rozlewiska rzeki, na tereny leśne, dużą ilość ptaków. To w tej miejscowości wykonałem zdjęcie, które należy do moich ulubionych „Niepowtarzalne”.
9. Szumin
Nad Szumin jeżdżę często, ponieważ mam do tego miejsca ok. 20 kilometrów. Lubię przyjeżdżać do wsi Szumin o każdej porze roku i porównywać krajobraz zimowy z tym wiosennym. Obserwacja o wszystkich porach roku pokazuje mi jeszcze bardziej jak przepiękne jest to miejsce. Fantastyczne miejsce do fotografowania wschodów i zachodów słońca.
10. Trojan
Zestawienie „zamyka” Rezerwat Trojan. Zlokalizowany między Zabużem a Mierzwicami jest doskonałym miejscem do fotografowania zarówno podczas wschodu jak i zachodu słońca. Dla mnie największe wrażenie to miejsce robi w czasie oczekiwania na świt. Unoszące się mgły, dźwięki ptaków i położenie w środku lasu – wszystko to tworzy tajemniczy klimat.
„Trojan” znajduje się między Zabużem a Mierzwicami a nie między Serpelicami mały błąd się wkradł
Racja! Dziękuję za wychwycenie tej pomyłki. Błąd poprawiony. Pozdrawiam serdecznie.